Czy można zmienić warunki Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego- co to znaczy w praktyce? Jak to robić?
- Ewa Janik - Dybaś
- 11 cze 2024
- 3 minut(y) czytania

Co zrobić w sytuacji gdy plan przestrzennego zagospodarowania terenu jest sprzeczny z naszymi planami bądź nie zgadzamy się z jego treścią?
Czy jest coś co możemy zrobić w tej sytuacji? Jakie kroki podjąć aby plan został uchylony? I czy mamy jakąkolwiek szansę aby decyzja była dla nas korzystna?
Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszam!
Na samym wstępie warto zauważyć, że Miejscowy Plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawny w którego skład chodzą dwie jego części: część opisowa i graficzna. MPZP tworzony jest zgodnie z ustawą z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, musi posiadać go każda gmina w Polce.
Miejscowy plan zagospodarowania jest bardzo ważnym aktem prawnym, którego głównym celem jest ustalenie przeznaczenia teren, poszczególne rozmieszczenie inwestycji celu publicznego, oraz określa sposób zagospodarowania i warunków zabudowy terenu.
Można stwierdzić, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest uchwałą rady miasta lub rady gminy, która reguluje sposób wykorzystania danego terenu, który znajduje się w granicach gminy lub miasta.
Czego możemy dowiedzieć się z Miejscowego Planu Zagospodarowania;
Przeznaczenia terenu np.: czy teren przeznaczony został pod budownictwo mieszkaniowe czy też pod jednorodzinne
Jak przebiegają ulice, drogi gminne,
Wyznaczone granice
Zasady oraz warunki podziału terenów dotyczące działek budowlanych
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia właścicielom gruntów otrzymanie decyzji i pozwolenia na budowę , jako obywatel każdy z zainteresowanych ma prawo zgłosić uwagi do MPZP, masz również prawo brać czynny udział w dyskusji nad planem, a przy tym przy ustalaniu m.in. przeznaczenie i sposobu zagospodarowania terenu.
Art. 14 ust 8 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, stwierdza, że MPZP jest nie tylko aktem planistycznym, ale także aktem prawa miejscowego. Zgodnie z art.. 87§2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, akty prawa miejscowego są źródłem prawa powszechnie obowiązującego, na obszarze działań organów, które je ustanowiły.
Uchwalając plan miejscowy, rada gminy może ingerować w wykonywanie prawa własności, lecz taka ingerencja musi uwzględniać zasadę proporcjonalności wynikającą z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP, zgodnie z którą ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w akcie prawnym i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób, a same ograniczenia nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
Przy czym w świetle art. 64 ust. 3 Konstytucji RP ingerencja w sferę prawa własności musi pozostawać w racjonalnej i odpowiedniej proporcji do celów, dla osiągnięcia których ustanawia się określone ograniczenia.
Ponadto zgodnie z art. 1 ust. 3 u.p.z.p., ustalając przeznaczenie terenu lub określając potencjalny sposób zagospodarowania i korzystania z terenu, organ ważny interes publiczny i interesy prywatne, w tym zgłaszane w postaci wniosków i uwag, zmierzające do ochrony istniejącego stanu zagospodarowania terenu, jak i zmian w zakresie jego zagospodarowania, a także analizy ekonomiczne, środowiskowe i społeczne. Organ jest w związku z tym obowiązany do szczegółowego rozważenia interesu prywatnego jednostki. Nie może poprzestać więc tylko na ogólnikowym stwierdzeniu, że taki jest kierunek rozwoju gminy.
Jeżeli dla twojej nieruchomości obowiązuje plan MPZP wówczas możesz złożyć wniosek o zmianę w w/w planie . Wniosek należy kierować do Wójta, Burmistrza, Prezydenta Miasta. Należy jednak pamiętać, że wniosek rozpatrywany będzie w trybie „urzędowym”, w praktyce oznacza to, że będzie on traktowany jedynie jako propozycja, a więc włodarzy miasta lub gminy nie obowiązuje żaden termin aby się do tego ustosunkować.
Jeśli decyzja zostanie wydana pozytywna, wówczas rada gminy bądź miasta przystępuje w drodze uchwały do przystąpienia do miejscowego planu zagospodarowania, jeśli decyzja będzie odmowna warto zastanowić się czy aby na pewno MPZP jest zgodny z w/w ustawami i czy nie narusza naszych swobód obywatelskich wynikających bezpośrednio z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
W przypadku odmowy zmiany MPZP każdemu zainteresowanemu (właścicielowi nieruchomości) przysługuje skarga do WSA. Skarga podlega opłacie w kwocie 300 zł i Sąd dokładnie bada każdy zarzut podniesiony w skardze. Jeżeli w istocie dojdzie do stwierdzenia, że plan zagospodarowania narusza choćby w części przepisy to w tej części może być on uchylony, co doprowadza do powrotu do stanu wcześniejszego.
Warto zauważyć, że każda sprawa dotycząca MPZP jest indywidualna, jeśli masz pytania to zapraszam do kontaktu.
Comments