PFR- Polski Fundusz Rozwoju wzywa przedsiębiorców do zwrotu otrzymanej subwencji, co robić?
- Ewa Janik - Dybaś
- 20 maj 2024
- 2 minut(y) czytania
#pfr#subwencja#tarcza#polskifunduszrozwoj#
Polski Fundusz Rozwoju masowo wzywa przedsiębiorców o zwrot subwencji. Jak w takiej sytuacji postąpić?
Poniższy artykuł pokrótce przybliży problem zwrotu przyznanej subwencji jakie zostały przyznane w czasie pandemii Coronovirusa.
Polski Fundusz Rozwoju jako spółka Skarbu państwa, powstała w celu wsparcia przedsiębiorców oraz jednostek samorządowych, w okresie pandemii Covid-19. Jednym z zadań funduszu miało być rozpatrywanie wniosków, a następnie udzielanie subwencji, które miały wesprzeć w łagodzeniu skutków obostrzeń które zostały wprowadzone na terytorium całego kraju.
Dziś, po kilku latach Fundusz kieruje do firm wezwania do zwrotu udzielonej wówczas subwencji, nie podając przy tym konkretnego powodu na podstawie którego wysuwane są owe żądania. Głównym powodem na jaki powołuje się spółka są postanowienia zawartych z beneficjentami umów a także na treść regulaminu, który określa zasady korzystania z tarczy finansowej. Jedynym bardzo lakonicznym uzasadnieniem decyzji o zwrocie jest rzekome stwierdzenie nadużycia w sposobie korzystania ze środków.
Nasuwa się pytanie, co robić w tej sytuacji?
W pierwszej kolejności w sprawach ewentualnego zwrotu otrzymanej subwencji najwłaściwsza jest droga sądowa, w praktyce oznacza to, że Polski Fundusz Rozwoju będzie musiał wystąpić na drogę sądową z pozwem o zwrot pobranych środków- ale co ważne- będzie musiał udowodnić, że zostały spełnione warunki które uprawniają spółkę do dochodzenia zwrotu dotacji. PFR będzie również zobowiązany do wykazania przed sądem właściwym, że zawarta umowa z Przedsiębiorcą daje możliwość zwrotu całej należnej kwoty udzielonej w formie tarczy- jest to trudne do udowodnienia, aczkolwiek jeśli Przedsiębiorca zaniechał czynności do których zobowiązał się na etapie składania wniosku i przyznania subwencji, nie jest niemożliwe.
Z pewnością wielu przedsiębiorcom nasuwa się teraz pytanie, do kiedy PFR ma czas na wydanie decyzji informującej przedsiębiorcę o wysokości subwencji która podlegać będzie zwrotowi? Polski Fundusz Rozwoju decyzję o zwrocie dotacji powinien przekazać beneficjentowi nie później niż w terminie 15 dni roboczych, licząc od ostatniego dnia terminu na złożenie wymaganego oświadczenia o rozliczeniu, z odpowiednim zastrzeżeniem, że termin ten może ulec wydłużeniu, w praktyce oznacza to tyle, że większość decyzji PFR dotycząca ewentualnych zwrotów subwencji powinna zostać już wydana.
Po otrzymaniu decyzji o obowiązku zwrotu subwencji, konieczne jest odwołanie się od niej w terminie 14 dni. W tym czasie, zanim złożymy odwołanie, warto przeanalizować, czy faktycznie nie doszło do naruszenia jakiegokolwiek punktu umowy, np. czy nie przekroczone zostały limity na określone wydatki. Później, konieczne będzie przygotowanie odpowiedniej argumentacji, wskazującej na to, ze decyzja została wydana z naruszeniem zapisów umowy bądź regulaminu.
Jak wspomniano wyżej, PFR może (i najpewniej będzie) dochodzić roszczeń w postępowaniu sądowym, jednakże to po stronie PFR jest obowiązek udowodnienia roszczenia, choć konieczne jest również wykazanie, że umowa została zrealizowana zgodnie z jej warunkami i nie ma podstaw do uznania, że zwrot subwencji jest należny.
Comments